Bėga į užsienį – su baldais ir kitu turtu

2017m. balandžio 13d.

Jau penkerius metus stabiliai auga į užsienį visam laikui išvykstančiųjų aukštos kvalifikacijos lietuvių specialistų srautas. Su baldais ir kitu turtu iš Lietuvos išsikraustančių šeimų daugėja po 30 proc. kasmet. Iš visų išvykusiųjų vėliau sugrįžta maždaug dešimtadalis.

Tokias tendencijas pastebi tarptautinio perkraustymo paslaugas teikiantis Lietuvos verslas.

Susiradę gerai mokamą darbą ir pasirašę ilgalaikę sutartį Vokietijoje, Italijoje, Švedijoje ar Norvegijoje, trisdešimtmečiai gydytojai, inžinieriai ar informacinių technologijų (IT) specialistai vasarą grįžta į tėvynę, kad parduotų nekilnojamąjį turtą, susirinktų baldus, drabužius ir kitą mantą ir ją išsiųstų į naująją šalį.

Dažniausiai aukštos kvalifikacijos lietuvį įdarbinusi įmonė apmoka ir jo šeimos persikraustymo paslaugas.

„Vasarą tokio darbo visada padaugėja, nes žmonės stengiasi kraustytis tada, kai vaikai išeina vasaros atostogų“, – „Lietuvos žinioms“ sakė vienos stambiausių Lietuvoje logistikos ir transportavimo paslaugų bendrovių Perkraustymo skyriaus vadovas.

Nauja realybė

Iš Gargždų kilusi lietuvė Jūratė, baigusi ekonomikos studijas Vilniaus universitete, per įdarbinimo agentūrą gavo darbą vienoje Vilniuje įsikūrusių ir tarptautines finansines paslaugas teikiančių užsienio įmonių. Besidarbuojant užsimezgė meilės ryšys su jaunu kroatų ir olandų kilmės įmonės vadovu.

Pora atšoko vestuves Verkių dvare ir apsigyvento Žvėryne išsinuomotame individualiame name, kur per kelerius metus sukaupė iš Olandijos atvežtų ir Lietuvoje pirktų baldų ir daiktų.

Po trejų metų lietuvaitės vyras susirado darbą Liuksemburge ir šeima su dviem vaikais išvyko į naują šalį. Liuksemburge Jūratė per agentūrą gana lengvai susirado panašų darbą į tą, kurį dirbo Vilniuje.

Šeima apsigyveno išsinuomotame name Vokietijoje, kur kainos mažesnės, ir kasdien vyksta į darbą Liuksemburge.

Įsikūrusi naujoje vietoje Jūratė persivežė vertingesnius Vilniuje paliktus baldus. Tuo metu Jūratės vyras pardavė turėtą butą Amsterdame, iš kur keli vertingesni baldai atkeliavo į Jūratės tėvų namus Klaipėdos rajone. Lietuvoje likusius nevertingus baldus ir vaikų reikmenis Jūratė, jau įsikūrusi Liuksemburge, išpardavė internetu, o juos pirkėjams perdavė Klaipėdos rajone gyvenantys tėvai.

Nors Jūratė, regis, jau visam laikui išvyko iš Lietuvos, ji su vyru ir dviem vaikais kelis kartus per metus atvyksta aplankyti tėvų Klaipėdoje, kur pas išsiilgusius senelius veržiasi anūkai. Kitu laiku trijų kartų atstovai kartą per savaitę bendrauja ir mato vieni kitus kompiuterio ekrane, naudodamiesi skaipu.

Tokių ar panašių istorijų, ko gero, savo artimesnėje ar tolimesnėje aplinkoje žino kone kiekviena Lietuvos šeima.

Kryptis – ne Anglija ir ne Airija

„Lietuvos žinios“ neseniai rašė, kad vien pernai iš Lietuvos emigravo per 50 tūkst. gyventojų, o per porą šių metų mėnesių – 14 tūkstančių. Kiek jų palieka savo šalį visam laikui, oficiali statistika nefiksuoja.

Tačiau ne vienus metus kraustymo paslaugų rinkoje besidarbuojantis ekspeditorių bendrovės „Axis Transport“ Perkraustymo skyriaus vadovas Sigitas Markevičius mano, kad iš tų, kurie Lietuvoje parduoda namus, išsikrausto su baldais ir turtu, sugrįžta tik apie dešimtadalis. Tuo metu iš Lietuvos visam laikui kasmet išvyksta trečdaliu daugiau tautiečių.

Didžioji dalis emigrantų, pasak S. Markevičiaus, perkraustymo paslaugomis nesinaudoja, nes dažniausiai išvažiuoja su keliais lagaminais rankose. Į juos telpa tai, ko emigrantui prireiks pusmečiui ar metams. Be to, „lagamininių“ emigrantų srautas tolygiai išsidėsto.

Tie, kurie užsienyje įsikuria ilgam, užgyventą turtą dažniausiai išsiveža vasarą. „Į mus kreipiasi ne vienadieniai emigrantai, o tie, kurie iškeliauja su šeima, baldais ir kitu turtu. Jie vyksta ne ieškoti laimės, o jau turi suplanavę ateitį, suradę darbo vietas, ir dažniausiai jų naujasis darbdavys apmoka kraustymosi išlaidas, – pasakojo S. Markevičius. – Esame daug lietuvių gydytojų išvežę į Norvegiją ir Švediją. Jie iki tol dirbo Lietuvoje ir tikrai buvo geri chirurgai bei kitų sričių gydytojai (nors kraustėme ir nemažai slaugytojų). Jų kraustymą apmokėjo tų šalių gydymo įstaigos.“

Tokie žmonės svečioje šalyje nuomoja ne laikiną „kambariuką“, o erdvų butą ar namą, kuriame įsikuria visa šeima.

„Vasara kraustymuisi pasirenkama dėl to, kad nenukentėtų vaikų mokslas ar studijos. Kad viduryje metų Lietuvoje iki tol likusiems vaikams nereikėtų keisti mokyklos“, – tvirtino S. Markevičius.

Pasak pašnekovo, aukštesnės kvalifikacijos specialistai su visu turtu dažniausiai vyksta ne tradicine Anglijos ir Airijos kryptimi, o į Vokietiją, Belgiją, Italiją, taip pat į Švediją ir Norvegiją.

„Axis Transport“ užsakymų išvežti baldus ir kitą turtą iš Lietuvos į kitas šalis pastaruosius penkerius metus kasmet daugėja po 30 procentų. „Ši kreivė vis kyla, – teigė S. Markevičius. – Ir kuo toliau, tuo įvairesnėmis kryptimis keliauja lietuvių asmeninis turtas. Šeimos kraustosi į Kanadą, JAV kurortinius miestus, Italijos salas, Maroką, Pietų Afriką.“

Pagrindiniai tarptautinio kraustymo paslaugų užsakovai – lietuviai gydytojai, inžinieriai, IT specialistai iš Vilniaus ir Kauno. „Bet vyksta ir iš regionų. Vežėme šeimų turtą iš Kaišiadorių rajono, Šiaulių, Klaipėdos. Bet, žinoma, daugiausia išvyksta iš Vilniaus“, – teigė S. Markevičius.

Ar verta vežti „Ikea“ baldus ir kruopas?

Vyras pasakojo, kad pirmą kartą kraustydamiesi lietuviai nesusimąstydami į konteinerį įdeda pradarytas kruopų, ryžių ar grikių pakuotes. Pasak pašnekovo, kol šie produktai atvyksta į kitą šalį, jų kaina tampa „auksinė“.

„Žmonės neapskaičiuoja, kad nuvežtos į Švediją ar Italiją tos kruopos tampa auksinės. Jeigu žmogus kraustosi nebe pirmą kartą, tokių klaidų nedaro ir vežasi tik baldus, dažniausiai – svetainės, miegamojo, vaikų kambario. Jeigu butas įrengtas naujoje vietoje, šeima išsiveža tik asmeninius daiktus – drabužius, buitinius prietaisus, virtuvės įrangą, kartais skalbyklę“, – kalbėjo S. Markevičius.

Europoje baldai ir kiti daiktai dažniausiai vežami kelių transportu, nes jis pigiausias. Už Europos ribų – konteineriais jūrų transportu.

S. Markevičius sakė, kad daiktai naują vietą užsienyje pasieka maždaug per savaitę. Vienos dienos reikia daiktams supakuoti ir išnešti iš buto, dar dienos – įnešti ir išpakuoti. Tarp jų – kelionės laikas, kuris priklauso nuo atstumo. Į tolimesnį Europos kraštą daiktai vežami apie 7 paras, į Vokietiją užtenka 3 parų. Būna, kad kraustant daiktus šeimininkai net nedalyvauja, duris atidaro kaimynas arba giminaitis, o kraustytojai išneša tai, kas pažymėta. Pavyzdžiui, raudonos spalvos lipduku pažymėti daiktai lieka, geltonos – išvežami.

Pašnekovas teigė, kad tikrai neverta į kitą Europos valstybę vežti „Ikea“ baldų, mat juos įsigyti naujoje vietoje kainuos pigiau, nei pirkti Lietuvoje ir mokėti už kraustymą.

„Jeigu asmuo neplanuoja grįžti į Lietuvą ir baldų neprireiks, brangesnius baldus verta vežtis, o pigesnius parduoti Lietuvoje. Jeigu šeima vyksta trejiems ketveriems metams, labiau apsimokėtų išsinuomoti butą su baldais ar nusipirkti juos iš „Ikea“. Tačiau „Ikea“ baldus vežtis iš Lietuvos tikrai neverta, nes jų „kaina“ labai išaugs, o vertė liks tokia pati“, – šypsojosi pašnekovas.

Pasak S. Markevičiaus, iš visų Lietuvą ilgam paliekančių lietuvių baldus išsiveža apie 40 proc., o apie 60 proc. išvykstančiųjų pasiima tik drabužius ir buitinę techniką.

Įmonės kraustosi savaitgaliais

Iš vienos šalies į kitą pastaruoju metu laisvai juda ne tik žmonės, bet ir įmonės. Į Lietuvą ir iš jos kasmet kraustosi kelios dešimtys įmonių su biuro baldais, įranga, o kartais ir prekių sandėliais.

S. Markevičius negalėjo pasakyti, ar šios įmonės įsteigtos Lietuvoje, ar užsienyje, tačiau teigė, kad dažniausiai jose dirba daugiau kaip 20 darbuotojų. „Mažesnės įmonės su 3–5 darbuotojais pačios susikrauna turtą į mikroautobusą. Tuo metu didesnės skaičiuoja, kad darbuotojas duos daugiau naudos dirbdamas tiesioginį darbą, negu nešiodamas dėžes“, – aiškino jis.

Įmonės, anot pašnekovo, dažniausiai kraustosi savaitgaliais, kad nesutriktų įprastas darbas. Įmonių tarptautinis kraustymas sudaro apie 7 proc. visų „Axis Transport“ užsakymų.

Patikėjo vežti Čiurlionio paveikslus

Po svečias šalis keliauja ne tik žmonės ir įmonės, bet ir valstybei priklausantys meno kūriniai. „Axis Transport“ reputacija padėjo gauti užsakymą vežti į užsienį Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paveikslus. Šių metų kovą įmonė išvežė M. K. Čiurlionio parodą į Turiną, Italijoje. Šiuo metu šiame mieste veikia garsiausio lietuvių dailininko darbų paroda.

2013 metais, kai Lietuva pirmininkavo Europos Sąjungai, į Belgijos miestą Gentą išvežta gerokai didesnė Čiurliono darbų paroda.

Tokiam vežimui keliami ypatingi reikalavimai: reikia ne tik sudėti paveikslus į specialias medines dėžes, bet ir transportuojant palaikyti reikiamą drėgmę ir temperatūrą.

Kelionės metu krovinį saugo pasamdyta ginkluota apsauga, mat krovinio vertė didžiulė. Antai į Belgiją keliaujantys Čiurlionio paveikslai buvo apdrausti 78 mln. eurų, o dabar Turine eksponuojami penki lietuvių dailininko darbai – 2,6 mln. eurų.

Nors užsakymų daugėja, tarptautinio kraustymo paslaugų teikėjai tuo nesidžiaugia. Jeigu išvykstančiųjų srautas augs panašiu tempu, po penkerių metų ši rinka gali užsiverti. „Tikimybė yra. Dabar darbo tikrai nestinga. Bet mane, Lietuvos pilietį, tikrai apima liūdesys, kad išvažiuoja gabūs specialistai. Aišku, jie džiaugiasi, nes susiranda geresnes darbo ir gyvenimo sąlygas. Bet gaila, kad juos praranda Lietuva“, – sakė S. Markevičius.

INFOBOKSAS

Kiek kainuoja tarptautinis kraustymas

Vieno kubinio metro daiktų supakavimas ir pakrovimas į automobilį gali kainuoti apie 15–50 eurų. Daugiau kainuos, pavyzdžiui, indų krovimas, nes reikės daugiau pakavimo medžiagos. Už 8 kub. m daiktų išvežimą į Vokietiją gali tekti pakloti iki 1000 eurų. Į šį krovinį tilptų keturių asmenų šeimos daiktai be baldų: indai, smulki buitinė technika, drabužiai. Svetainės baldų pervežimo į Vokietiją kaina siektų 1800 eurų ir daugiau, atsižvelgiant į atstumą.

Kiekvienoje Europos valstybėje galioja taisyklės, apie kurias dažnas lietuvis net nesusimąstytų. Antai Briuselyje ir kituose Belgijos miestuose daiktai dažniausiai kraunami per langus, nes draudžiama nešti baldus siauromis laiptinėmis. Tad tenka nuomotis mobilųjį išorinį liftą, ir dėl to kraustymo sąnaudos padidėja.

Amerikoje, net jeigu daiktai ir baldai nešami rankomis, privaloma kraustymo paslaugas drausti. Draudimo bendrovė sumokės, jeigu kraustytojai apdaužys laiptinės sienas.

Į trečiąsias šalis vežami daiktai apmokestinami muito mokesčiais. Pavyzdžiui, 1 kg daiktų pervežimas į Rusiją papildomai apmokestinamas 4 eurais muito mokesčio. Taigi iš Lietuvos į Rusiją pervežta kruopų pakuotė jau kainuos daugiau negu parduotuvėje.

Išvežant į kitą šalį daugiau negu prieš 50 metų sukurtus meno kūrinius ar tapybos darbus arba senesnius kaip 80 metų antikvarinius baldus, būtina išsiimti Kultūros paveldo departamento leidimą.